Liuteroniškumas – tai sąmoningumas, raštas, motinos kalba. Kun. M. Žilinskis apie gyvąją liuteronišką kultūrą

Kunigas Mindaugas Žilinskis. Asmeninio archyvo nuotrauka

Liuteroniškos kultūros dienos – jau antrus metus Klaipėdos krašte organizuojamas renginių ciklas, kuriuo stengiamasi parodyti liuteronų kultūros svarbą Lietuvai.

Vienas iš Liuteroniškų kultūros dienų organizatorių kunigas MINDAUGAS ŽILINSKIS dienraščiui „Bernardinai.lt“ sakė, kad šiemet renginio dalyvių ir svečių laukia net 20 įvairių kultūrinių renginių, ir pabrėžė, jog didelis dėmesys bus skiriamas lietuvių kalbos istorijai.

„Liuteronų kultūra per išleistus giesmynus, Bibliją, lietuvių kalbos gramatiką padėjo susiformuoti ir nedingti lietuvių kalbai. Nors kartais valstybėse kalbama ne tik valstybine kalba, bet Lietuva susikūrė ten, kur pagrindinė kalba buvo lietuvių. Man norisi, kad būtent šios Liuteroniškos kultūros dienos parodytų, jog liuteroniškoji kultūra padėjo atsikurti Lietuvos valstybei“, – pabrėžia kunigas M. Žilinskis.

Kunige, jūs esate vienas iš Liuteroniškos kultūros dienų organizatorių. Papasakokite, koks tai renginys.

Tai galime vadinti renginių ciklu. Labai džiaugiuosi, kad praeitais metais vykę keli renginiai šiemet virto dvidešimčia renginių per penkis mėnesius. Liuteroniškos kultūros dienos atsirado, kai prieš kelerius metus Lietuva šventė valstybės atkūrimo šimtmetį. Tada prisiminiau, kad 2023-iaisiais švęsime Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmetį. Aš mėgstu sakyti, kad Klaipėdos kraštas yra sąmoningas ir išsimokslinęs, bet jis buvo liuteroniškosios Prūsijos dalis.

Liuteroniškumas – tai sąmoningumas, raštas, motinos kalba. Klaipėdos kraštas atėjo į Lietuvą su šimtais tūkstančių lietuviškai kalbančių gyventojų ir beveik visi jie buvo evangelikų liuteronų bažnyčios nariais. Jie darė didelę įtaką Lietuvos valstybės formavimuisi ir išlikimui.

Liuteroniškos kultūros dienomis norime parodyti didžiajai Lietuvai, kad liuteroniškoji kultūra neturėtų būti vadinama vien vokiškąja ar prūsiškąja. Liuteroniškoji kultūra svarbi ir mūsų bendruomenei, nes ji kilo iš liuteronų kunigų – Martyno Mažvydo, Kristijono Donelaičio ir Jono Bretkūno.

Daugiau skaitykite: Liuteroniškumas – tai sąmoningumas, raštas, motinos kalba. Kun. M. Žilinskis apie gyvąją liuteronišką kultūrą (bernardinai.lt)

Prenumeruoti
Pranešti apie

0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus