Nuo spalio 1 d. galima kreiptis dėl kompensacijų už šildymą
Primename, kad nuo spalio 1 d. gyventojai jau gali teikti prašymus dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijų skyrimo 2024-2025 metų šildymo sezonui.
Atkreipiame dėmesį, kad šiemet keičiasi kompensacijų išmokėjimo tvarka – kompensacijos už kietąjį kurą bus išmokamos sausio-kovo mėnesiais, baigiantis šildymo sezonui.
Kreiptis galima viso šildymo sezono metu
Jeigu dėl kompensacijos bus kreiptasi nuo 2024 metų spalio 1 dienos, bet ne vėliau kaip iki šildymo sezono pabaigos, kompensacija skiriama visam šildymo sezonui, jeigu besikreipiantys turi teisę gauti šildymo kompensaciją. Tai reiškia, kad kompensacijos bus išmokamos pagal viso šildymo sezono metu gautus prašymus, nesvarbu, kada jie buvo gauti. Pavyzdžiui, jeigu asmuo kreipsis 2025 m. vasario mėnesį, kompensacija galės būti išmokėta už visą šildymo laikotarpį nuo 2024 m. spalio mėn. Svarbu žinoti, kad kompensacija skiriama tik tokiu atveju, jei gyventojas turi teisę į kompensaciją.
Teisė į kompensaciją už šildymą priklauso nuo turimo turto. Skiriant kompensacijas į turtą įskaitomas šis bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens nuosavybės teise turimas turtas:
1) statiniai, tarp jų ir nebaigti statyti statiniai;
2) privalomos registruoti transporto priemonės;
3) privaloma registruoti žemės ūkio technika;
4) žemė, įskaitant užimtą miško ir vandens telkinių;
5) gyvuliai, paukščiai, žvėreliai, bičių šeimos, jeigu jų bendra vertė viršija 1 160 eurų;
6) akcijos, obligacijos, vekseliai ir kiti vertybiniai popieriai, pajai, jeigu jų bendra vertė viršija 580 eurų;
7) meno kūriniai, brangakmeniai, juvelyriniai dirbiniai, taurieji metalai, kurių vieneto vertė viršija 580 eurų;
8) piniginės lėšos, turimos bankuose, kitose kredito įstaigose ir ne bankuose bei ne kitose kredito įstaigose, jeigu jų bendra suma viršija 580 eurų, išskyrus gautą vaikui (įvaikiui) išlaikyti priteistą konkrečią pinigų sumą;
9) gautos (negrąžintos) paskolos ar jų dalis, jeigu jų bendra suma viršija 580 eurų, išskyrus aukštųjų mokyklų studentams teikiamas valstybės paskolas arba valstybės remiamas paskolas, kreditus būstui atnaujinti (modernizuoti), jeigu daugiabučio namo butų savininkai įgyvendino ar įgyvendina valstybės ir (ar) savivaldybės remiamą daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektą, ir gautas (negrąžintas) paskolas nekilnojamajam turtui pirkti (statyti);
10) kitiems asmenims paskolintos (negrąžintos) piniginės lėšos ar jų dalis, jeigu jų bendra suma viršija 580 eurų;
11) valstybės kompensacijos už valstybės išperkamą nekilnojamąjį turtą ir atkuriamos santaupos bei kitos atkuriamos lėšos.
Informacijos apie privalomą registruoti turtą gyventojams pateikti nereikės, nes šią informaciją savivaldybė gauna iš registrų.
Kompensacijos už kietąjį kurą
Gyventojai, kurie kreipiasi būsto šildymo išlaidų kompensacijų už įsigytą kietąjį kurą, pvz., malkas, pareikalavus privalo pateikti dokumentų (sąskaitų-faktūrų), įrodančių kuro įsigijimo išlaidas. Kompensaciją už kietąjį kurą gyventojai gaus šildymo sezono pabaigoje, kai bus aišku, kiek kuro gyventojai iš viso įsigijo.
Primename, kad gyventojai turi teisę į kompensacijas, jeigu yra būste deklaravę gyvenamąją vietą arba būstą nuomojasi ir nuomos sutartis yra įregistruota VĮ ,,Registrų centras“.
Norint gauti kompensaciją už konkrečią kuro rūšį, kai būstas šildomas kitomis energijos rūšimis (pvz., elektra, granulėmis, naftos dujomis, krosnių kuru (dyzelinu) pildant prašymą dėl kompensacijos gavimo gyventojai papildomai turi pateikti informaciją apie kuro deginimo įrenginį (t. y. dokumentą, nurodantį šilumos katilo tipą / modelį, jo naudingumo koeficientą ir kt. duomenis), duomenis apie suvartotą elektros energijos bei dujų kiekį, apmokėjimo dokumentus.
Kompensacijas gali gauti ir įsiskolinusieji už būsto šildymą ir (ar) karštą vandenį, ir (ar) geriamąjį vandenį, tačiau su tiekėjais turi būti sudarę sutartį dėl dalies skolos apmokėjimo arba skola turi būti priteista teismo.
Kas skaičiuojama į pajamas?
Vertinant asmenų teisę į kompensacijas ir apskaičiuojant pajamas, į pajamas neįskaitoma išmoka vaikui, globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas, vaiko laikinosios priežiūros išmoka, tikslinės kompensacijos (priežiūros (pagalbos) ir slaugos), vienišo asmens išmoka, našlių pensija, pajamos, gautos už darbą apygardų, savivaldybių rinkimų komisijose, apylinkių rinkimų komisijose, savivaldybių referendumo komisijose, apylinkių referendumo komisijose) bei dalis su darbo santykiais susijusių pajamų, nedarbo socialinio draudimo ir darbo paieškos išmokos:
1) 20 procentų – bendrai gyvenantiems asmenims, neauginantiems vaikų (įvaikių), arba vienam gyvenančiam asmeniui;
2) 25 procentai – bendrai gyvenantiems asmenims, auginantiems vieną ar du vaikus (įvaikius);
3) 30 procentų – bendrai gyvenantiems asmenims, auginantiems tris ar daugiau vaikų (įvaikių);
4) 35 procentai – asmenims, vieniems auginantiems vieną ar du vaikus (įvaikius);
5) 40 procentų – asmenims, vieniems auginantiems tris ar daugiau vaikų (įvaikių).
Kompensacijai apskaičiuoti taikomas naudingojo būsto ploto normatyvas:
- kai būste gyvenamąją vietą deklaruoja (būstą nuomojasi) vienas gyvenantis asmuo – 50 m2;
- kai būste gyvenamąją vietą deklaruoja (būstą nuomojasi) šeima: pirmam šeimos nariui – 38 m2; antram – 12 m2; trečiam ir kiekvienam paskesniam – 10 m2.
Taip pat norime priminti, kad, nagrinėjant prašymus dėl kompensacijų, teisės aktų numatytais atvejais yra tikrinamos gyvenimo sąlygos, turimas turtas ir užimtumas.
Gyventojai prašymus dėl kompensacijų (ir kitos piniginės socialinės paramos) kviečiami teikti elektroniniu būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (SPIS) svetainėje www.spis.lt.