Draudimo ženklo nebuvo, bet baudą mokėti teko

Šie plūdurai – taip pat ir įspėjamieji ženklai pramogautojams bei žvejams Kuršių mariose būti atidiems, vengti neteisėtai patekti į VSAZ ar neteisėtai kirsti sieną su Rusija.

„Vienas vyras su neseniai įsigytu 12 metrų ilgio kateriu išplaukė pasiplaukioti Minijos upe ir įplaukė į jos senvagę netoli Sakūčių. Tuojau prisistatė du aplinkosaugininkai ir paprašė ateiti į jų biurą. Nors nebuvo jokio įspėjamojo ženklo, kad ten negalima plaukti, žmogui tas pasiplaukiojimas kainavo 200 eurų. Tokia buvo bauda už draudimo plaukti į rezervatą nepaisymą. Pasirodo, prieš išplaukdamas jis turėjo pasiskaityti mažų mažiausiai aplinkos ministro įsakymą”,- rašo portalas Ve.lt.

Kyla klausimas – ar neturėjo ten būti įspėjamojo ženklo?

Laimėjo bylą

„Kateristai turi pasiskaityti, kur ir kokiu greičiu leidžiama plaukti. Pajūrio regioninio parko direkcija yra viską surašiusi.

Visiems tiems, kurie laivus laiko mūsų uostelyje, buvau ištraukęs regioninio parko informaciją ir atspausdinęs“, – sakė UAB „Mingės egzotika“, t. y. Mingės uostelio, vadovas Stasys Petrošius.

Plukdydamas turistus į Krokų Lanką jis mato pastatytas bujas kas 50-100 metų, jų yra gal 20, nors, jo manymu, užtektų 3-4. Pasak pono Stasio, geriau pastatytų ties senvage ženklą su užrašu, kad draustinis.

„Daug kur yra geltoni ženklai su užrašais, kad tai draustinis. Ar sunku būtų pastatyti dar vieną?“ – klausia jis.

S. Petrošius prisiminė atvejį, nutikusį gal prieš kokius 10 metų. Vienas žmogus žvejojo išplaukęs per Kniaupo įlanką mariose, kur yra draustinis. Jis buvo nubaustas didele pinigine bauda – gal net keliais šimtais eurų. Tačiau vyras buvo principingas, kreipėsi į teismą ir laimėjo bylą, nes nebuvo parašyta, kad negalima.

Klausimą, kodėl nėra ženklo, kad negalima plaukti Minijos senvage, pirmiausia pateikėme Vidaus vandens kelių direkcijos laivybos direktoriui Aurelijui Rimui. Pasirodo, tai ne šios direkcijos, o Aplinkos ministerijos ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos kompetencija.

Aplinkos ministras vadovaudamasis Vandens įstatymu savo įsakymu yra nustatęs tvarką, kaip plaukiojama Lietuvos vandenyse. Tačiau ta tvarka negalioja vandens keliams – ministras negali drausti jais plaukti.

A. Rimo teigimu, Lietuvoje tokia tvarka galioja nuo 2004 metų. Minija yra vandens kelias, ja galima plaukioti, tačiau nuklysti į jos intakus draudžiama aplinkos ministro įsakymu.

„Lietuvoje nėra ženklinama, kur draudžiama plaukioti. Yra išleistas ministro įsakymas, kur galima laisviau plaukioti, kur griežtesni reikalavimai. Manau, kad Minijos senvagė patenka į Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos kompetenciją. Ji yra nusistačiusi rezervatų ribas“, – sakė A. Rimas.

Jo manymu, tie, kurie lanko laivavedžių kursus Lietuvoje, laiko egzaminus, žino, kur galima plaukioti, kur ne.

„Be abejo, parkai galėtų susistatyti informacinius ženklus ar informacinius stendus prieplaukose bei uostuose“, – mano A. Rimas.

Informaciją gauna kursuose

Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos direktorius Darius Nicius sako, kad direkcija nėra gavusi kokio nors signalo, kad trūksta kokių nors ženklų. Pasak jo, kiekviena pakrantė, kur negalima plaukti, tikrai nėra pažymėta. Jeigu žmogus plaukioja laivakeliu, jis turi turėti laivavedžio teises. Lankydamas kursus jis susipažįsta su visa teisine baze.

„Daug kas priklauso ir nuo vandens telkinio dydžio, ir nuo plaukiojimo priemonės galingumo, ir t. t. Lankydamas kursus žmogus gauna visą informaciją, kur su kokiais teisės aktais gali susipažinti. Plaukiojimas iš esmės gali būti reglamentuojamas nepriklausomai nuo saugomos teritorijos, jis nustatomas visos Lietuvos vidaus vandens telkiniuose. Mažuose vandens telkiniuose su vidaus degimo varikliais laivyba draudžiama iš principo. Leidžiamos išimtys su elektros varikliais, didesniuose vandens telkiniuose yra konkretus sąrašas, kuriame nurodyta, su kokio galingumo varikliu galima plaukioti“, – „Vakarų ekspresui“ sakė D. Nicius.

Jo manymu, kartais žmonės suklysta manydami, kad ne visais atvejais yra reikalingos laivavedžio teisės. Mano turėdami valtį gali plaukioti bet kur be jokių teisių, todėl ir nežino informacijos.

D. Niciaus teigimu, kalbant apie saugomas teritorijas yra išskirtos kelios teritorijos, kuriose laivyba yra ribojama. Nemuno deltoje yra išskirtas Kuršių marių rezervatas rytinėje pakrantėje ties Pakalnės upe, apie 1 km nuo kranto nuo Atmatos žiočių į Kaliningrado srities pusę eina rezervato teritorija.

Ten plaukiojimas draudžiamas, yra sustatytos bujos su užrašu „Rezervatas“.

Krokų Lankoje irgi draudžiama plaukioti, leidžiama plaukti upelio trasa iki siurblinės ir ji paženklinta.

„Pagrindinėse vietose pastatomos bujos su tam tikra informacija. Bet žmogus pats yra atsakingas. Jis turi domėtis, kokiu keliu plaukia, kokios taisyklės jam galioja. Minijos senvagė yra bendrinis pavadinimas. Norint komentuoti jūsų minėtą atvejį reikėtų tiksliau įvardinti vietovę“, – teigė Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos direktorius.

Pasak D. Niciaus, iškilus neaiškumams, žmonės galėtų kreipti į Aplinkos apsaugos departamento skyrius ar į atitinkamų saugomų teritorijų direkcijas ir jam bus suteikta visa informacija.

Dalia Bikauskaitė, VE.LT

Prenumeruoti
Pranešti apie

0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus