Lietuva prieš kurį laiką drebėjo krečiama čekiukų skandalo, kai žurnalistas Andrius Tapinas su akcijos „Skaidrinam“ komanda pakratė daugelio savivaldybių tarybų narių dokumentus. Tuomet paaiškėjo, kad įvairiose politinėse partijose buvo politikų, kurie kompensavosi neva patirtas išlaidas kaip savivaldybių tarybų nariai, nors realiai šių išlaidų nepatyrė arba jos buvo kur kas mažesnės.
Tuomet prasidėjo teisėsaugos institucijų tyrimai, bet jie judėjo keliomis kryptimis: dalis politikų grąžino pinigus civiline tvarka ir nebūtinai sulaukė baudžiamųjų kaltinimų, dalis sulaukė pradėtų ikiteisminių tyrimų ir netgi teismų sprendimų, o kai kuriems teko ir tas, ir tas.
Pats skambiausias atvejis, kai socialdemokratas, buvęs Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius buvo nuteistas dėl piktnaudžiavimo, dokumento suklastojimo ir turto pasisavinimo. Jam skirta 12,5 tūkst. eurų bauda, taip pat uždrausta 3 metus būti išrinktam ar paskirtam į valstybės ar savivaldybių institucijų, įstaigų ar įmonių bei nevalstybinių organizacijų pareigas.
Portalas LRT.lt nutarė peržiūrėti, ar tarp į Seimo vienmandačių antrus turus patekusių politikų yra vadinamųjų savivaldybių čekiukų naudotojų? Ar tarp jų yra tokių, kuriems galėtų grėsti panašus sprendimas kaip M. Sinkevičiui, kuris net kelerius metus bus išbrauktas iš politikos pasaulio? Tai reikštų, kad blogiausiu atveju Seimo nariai, jei sulauktų neigiamo teismo verdikto, galėtų prarasti iškovotus mandatus, nors ši grėsmė kyla tikrai ne visiems čekiukų mėgėjams.
Pažymėtina, kad portalas LRT.lt apžvelgė į antrą turą patekusių buvusių arba esamų savivaldybių tarybų narių sąsajas ir dalyvavimą čekiukų skandale. Į apžvalgą nepateko kai kada keistai parlamentines lėšas naudoję Seimo nariai, nes dėl parlamentinių išlaidų naudojimo teisėsauga ikiteisminių tyrimų arba civilinių procesų neinicijavo. Kitaip tariant, parlamentinių išlaidų naudojimas galimai buvo teisėtas, bet nebūtinai teisingas reiškinys.
Daugiau:
Čekiukų skandalo dalyviai – antruose turuose: kas jie tokie? – LRT