Valant Kuršių marias bus pašalintas rekordinis kiekis taršą kaupiančių augalų

Iš Kuršių marių pakrantės šiemet suplanuota pašalinti daugiau kaip 250 tonų sausos nendrių biomasės ir taip iš vandens išimti rekordiškai didelį su žemės ūkio tarša ir nuotekomis į vandenį patekusių maistinių medžiagų kiekį: apie 0,3 tonų fosforo ir 1,05 tonų azoto ir 273 tonų BDS7 junginio.

Valant Kuršių marias bus pašalintas rekordinis kiekis taršą kaupiančių augalų. S. Petrošiaus nuotr. Valant Kuršių marias bus pašalintas rekordinis kiekis taršą kaupiančių augalų. S. Petrošiaus nuotr.
Valant Kuršių marias bus pašalintas rekordinis kiekis taršą kaupiančių augalų. S. Petrošiaus nuotr. Valant Kuršių marias bus pašalintas rekordinis kiekis taršą kaupiančių augalų. S. Petrošiaus nuotr.

Šiuo metu Kuršių mariose ir telkinio pakrantėse veši apie 5 tūkst. ha nendrynų. Aplinkosaugininkų teigimu, jų plotai dėl žemės ūkio taršos, gyventojų ir pramonės nuotekų nuolat nevaldomai plečiasi.

Intensyvų nendrynų vešėjimą ir nevaldomą jų plėtimąsi skatina maistinių medžiagų perteklius vandenyje, daugiausiai fosforas ir azotas. Dėl fosforo ir azoto pertekliaus, daugelį metų Kuršių marias alina eutrofikacija, dūsta žuvys, moliuskai, intensyviai dauginasi dumbliai, žydi vanduo, atsiranda nemalonus kvapas.

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad 1 kv. metro plote augančiose nendrėse per sezoną susikaupia iki 7,2 g fosforo ir iki 87,3 g azoto.

Pasak darbus organizuojančio ir nuo 1995 m. nendres pjaunančio Minijos (Mingės) kaimo verslininko Stasio Petrošiaus, nendrės šiuo metu pjaunamos 80 ha sklype Šilutės rajone.

„Investicijų šiems darbams reikia nemažų. 10 metų senumo nendrių kombainas kainuoja apie 100 tūkst. eurų. Gal todėl Lietuvoje tik mes ir dar viena įmonė užsiima nendrių pjovimu. Daugiau jų yra Lenkijoje ir Latvijoje. Šiemet Išaugus nendrynų šalinimo poreikiui, darbams papildomai pasitelkta technika iš Latvijos“, – aiškino S. Petrošius.

Daugiau skaitykite:

Valant Kuršių marias bus pašalintas rekordinis kiekis taršą kaupiančių augalų (ve.lt)

guest

0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Citata: