Pagėgiuose Prezidento dėmesys – Mažosios Lietuvos istoriniam paveldui

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotr./ Eitvydas Kinaitis

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį, birželio 10 d., tęsdamas darbo dienų ciklą regionuose, su komanda dirbo Pagėgių savivaldybėje.

Šalies vadovas susitiko su Pagėgių savivaldybės vicemere Ligita Kazlauskiene ir savivaldybės vadovybe, aplankė Mažosios Lietuvos šviesuolių kapus Bitėnų kapinaitėse, lankėsi Martyno Jankaus muziejuje, dalyvavo pilietiškumo pamokoje su Pagėgių Algimanto Mackaus ir Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijų moksleiviais.

Susitikime su Pagėgių savivaldybės vadovybe Prezidentas aptarė padėtį savivaldybės švietimo ir sveikatos sektoriuose, patiriančiuose papildomą spaudimą dėl regiono demografinių tendencijų ir geografinės padėties. Šalies vadovas pažymėjo, kad centrinės valdžios atstovai turėtų pasitikėti vietos valdžia, kuri geriausiai gali matyti konkrečius būdus kokybiškam išsilavinimui savo regione užtikrinti. Prezidentas išsakė palinkėjimą išsaugoti Pagėgių savivaldybėje veikiančias gimnazijas, turėdamas omenyje ir teigiamus demografinius poslinkius –  iš emigracijos grįžtančius žmones. Šalies vadovas susitikime aptarė ir paminklo, 1998 m. pastatyto Zalcburgo krašto žmonėms, apsigyvenusiems Vilkyškių apylinkėse po didžiojo 1709–1711 m. maro, atkūrimo klausimus. Prezidentas palinkėjo greičiau pasveikti ir grįžti į darbus Pagėgių merui Vaidui Bendaravičiui.

Bitėnų kapinėse šalies vadovas padėjo gėlių ant Mažosios Lietuvos šviesuolių – Vydūno, Valterio Banaičio, Jono Vanagaičio, Martyno Jankaus, Valterio Didžio – kapų.

Pilietiškumo pamokoje Bitėnuose, kur XIX a. pb. – XX a. pr. veikė Martyno Jankaus lietuviškų knygų ir periodinių leidinių spaustuvė, su Pagėgių Algimanto Mackaus ir Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijų moksleiviais Prezidentas atkreipė dėmesį į tai, kad prūsiškos knygos XVI a. buvo pradėtos spausdinti dar anksčiau nei lietuviškos.

„Kad mūsų neištiktų prūsų likimas, visų pirma turime išsaugoti ir perduoti ateities kartoms lietuvių kalbą ir papročius, perduoti tą atsparumo geną, kuris leis mums išlikti amžių tėkmėje,“ – sakė šalies vadovas.

Martyno Jankaus muziejui Prezidentas padovanojo du originalius, anksčiau nežinomus dokumentus – 1905 m. Bitėnuose parengtą M. Jankaus sutarties su vokiečių spaudos mašinų gamyklos atstovais projektą bei 1909 m. Tilžėje tos pačios vokiečių įmonės ir Mikelio Jurgelaičio spaustuvės sudarytą spaudos mašinos pirkimo sutartį, pasirašytą spaustuvininko Enzio Jagomasto. Šie unikalūs dokumentai, apie kuriuos anksčiau mokslo literatūroje nebuvo žinoma, svariai papildo žinias apie Lietuvos spaudos raidą ir knygos kultūros istoriją. Šalies vadovas išreiškė įsitikinimą, kad geriausia vieta šiems vertingiems istoriniams dokumentams saugoti – Bitėnų Martyno Jankaus muziejus, ir palinkėjo muziejui tapti lietuviškos knygos muziejumi.

Darbo dienos regione pabaigoje Prezidentas kartu su pirmąja ponia Diana Nausėdiene susitiko su Pagėgių bendruomene.

Exit mobile version